Na prośbę mieszkańców, przygotowaliśmy przewodnik po tym, jak czytać rozkłady jazdy lokalnej komunikacji publicznej. Rozkłady jazdy mogą na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane, dlatego chcemy ułatwić ich zrozumienie. Szczególnie prosimy o przekazanie informacji osobom starszym i dzieciom.
Godziny odjazdów i symbole literowe
Na rozkładzie jazdy przy godzinach odjazdu mogą znajdować się dodatkowe symbole literowe, np. A, B, itd., ale może też ich nie być, wtedy autobus jedzie trasą z kolumny nr 1 (szare tło). Oznaczenia pokazują warianty trasy, czyli które przystanki autobus obsłuży.
Przykład: Jeśli autobus jedzie trasą A, będzie kolejno zatrzymywał się na przystankach oznaczonych cyframi w kolumnie A. Jeśli przy przystanku nie ma liczby, oznacza to, że autobus w danym kursie tego przystanku nie obsługuje.
Kolumny z minutami i przystanki
Każdy przystanek na rozkładzie jazdy jest oznaczony w wierszu, a obok niego w kolumnach widnieją liczby. Są to minuty, które określają czas dojazdu do kolejnych przystanków od momentu wyjazdu autobusu z przystanku początkowego.
Dla ułatwienia przystanek, z którego autobus rusza jest zapisany na czarnym tle. Przykładowo, na naszym rozkładzie jest to przystanek „Krzyżowice PKS”. Liczby w kolumnach informują o tym, ile minut po odjeździe z przystanku początkowego autobus dotrze do kolejnych przystanków.
Jak obliczyć czas przyjazdu?
Aby sprawdzić, o której godzinie autobus przyjedzie na przystanek, należy do godziny odjazdu dodać liczbę minut z rozkładu.
Przykład: Jeśli autobus wyrusza z przystanku Krzyżowice PKS o godzinie 8:00, a w kolumnie A przy interesującym nas przystanku widnieje liczba 8, oznacza to, że autobus dotrze na ten przystanek o godzinie 8:08. Jeśli przy przystanku nie ma liczby, autobus na danym przystanku się nie zatrzymuje.
W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju