Profilaktyka uzależnień
Profilaktyka uzależnień
Niepokoi Cię picie Twoje lub Twoich bliskich w dobie pandemii ?- przeczytaj
Uzależnienie – niezależnie od rodzaju substancji psychoaktywnej – definiuje się tak samo. Jest to zespół zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których wyraźną przewagę zyskują zachowania związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Dla człowieka uzależnionego są to najważniejsze czynności, wszystkie inne sprawy przechodzą na drugi plan. Ta silna potrzeba przyjęcia substancji, która powoduje utratę samokontroli, jest głównym objawem nałogu. Nadużywanie substancji powodującej uzależnienie wpływa negatywnie na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Uzależnionym zostaje się do końca życia – przyjęcie przez taką osobę substancji psychoaktywnej nawet po długim okresie abstynencji wyzwala gwałtowny nawrót nałogu.
Uzależnienie od alkoholu to choroba chroniczna, postępująca i potencjalnie śmiertelna. Nie da się jej całkowicie wyleczyć, można jednak zahamować narastanie jej objawów i związanych z nią szkód zdrowotnych. W świetle nowoczesnej wiedzy uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, bio-psycho-społeczną – sprawia, że człowiek przestaje prawidłowo funkcjonować w sferze somatycznej, psychologicznej, społecznej i duchowej. Leczenie musi być dostosowane do takiego właśnie sposobu postrzegania tej choroby.
Tytoń jest jedynym legalnym produktem konsumpcyjnym, który szkodzi każdemu, kto jest narażony na jego działanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała używanie wyrobów tytoniowych za istotny czynnik ryzyka odpowiedzialny za sześć z ośmiu najczęstszych przyczyn zgonu na całym świecie. Polska należy do krajów o dużym rozpowszechnieniu palenia tytoniu, przez co choroby odtytoniowe stanowią istotny problem zdrowotny i społeczno-ekonomiczny.
Poniżej trzy filmy kampanii "Powstrzymaj pijanego kierowcę"
Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pawłowicach:
Członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pełnią dyżur w każdy poniedziałek w godzinach od 16.00 do 17.00 w Urzędzie Gminy Pawłowice, ul. Zjednoczenia 60 w sali 0.1.
W ramach dyżuru:
- udzielane są informacje na temat możliwości leczenia uzależnienia, motywowanie do podjęcia terapii, udzielanie informacji o działających grupach wsparcia,
- umożliwienie kontaktu osób nadużywających alkoholu oraz współuzależnionych ze specjalistą terapii uzależnień,
- rozpatrywanie przypadków wymagających pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej i prawnej,
- podejmowanie czynności zmierzających do wydania orzeczenia sądu o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w placówce lecznictwa otwartego bądź szpitalnego,
- przyjmowane są wnioski o zobowiązanie osoby nadużywającej alkohol do podjęcia leczenia. Wniosek do pobrania
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: 32 4756 347 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 - 15.30.
PUNKT KONSULTACYJNY DLA OSÓB WSPÓŁUZALEŻNIONYCH
Jeśli problem alkoholizmu dotyka Twojej rodziny lub bliskich, jeśli obawiasz się, że ktoś z Twojego otoczenia może być uzależniony, lub jeśli żyjesz z osobą uzależnioną i czujesz, że potrzebujesz wsparcia – zapraszamy Cię do naszego Punktu Konsultacyjnego.Chcemy pomóc Ci lepiej zrozumieć sytuację, w której się znajdujesz, oraz znaleźć drogę do poprawy jakości życia – Twojego i Twoich bliskich.
Punkt Konsultacyjny działa w Pawłowicach przy ul. Wojska Polskiego 11 (Osiedlowy Dom Kultury, pokój 202, I piętro).
Zapraszamy na spotkania w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godzinach od 17:30 do 18:30.
Terminy spotkań w 2025 roku:
- 2 stycznia
- 6 lutego
- 6 marca
- 3 kwietnia
- 8 maja
- 5 czerwca
Spotkania są indywidualne, anonimowe i bezpłatne, a ich celem jest udzielenie wsparcia oraz motywacja do działania w przyjaznej, nieoceniającej atmosferze.
Oferujemy wsparcie emocjonalne oraz edukację na temat radzenia sobie z problemami współuzależnienia.
Pomagamy zrozumieć, jakie kroki możesz podjąć, aby zadbać o siebie i swoich bliskich.
Wspieramy w poszukiwaniu pomocy psychoterapeutycznej czy kontaktu z instytucjami zajmującymi się leczeniem uzależnień.
Dostarczamy informacje o miejscach i organizacjach, które mogą Ci pomóc.
Zrób pierwszy krok – dla siebie i swojej rodziny.
W razie pytań można dzwonić tel. 32 4756 347 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30