Na chwilę obecną Polska pozostaje krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, jednak zagrożenie pojawienia się tej zaraźliwej choroby, powoduje konieczność stosowania się do restrykcyjnych zasad prewencji.
Choć sytuacja w Polsce jest pod kontrolą, rosnąca liczba przypadków w krajach sąsiednich skłania do wzmożonej ostrożności. Odpowiedzialność każdego hodowcy może zdecydować o bezpieczeństwie tysięcy zwierząt w naszym regionie. Powiatowe służby pozostają w gotowości.
Ministerstwo Rolnictwa i Główny Inspektorat Weterynarii przypominają o podstawowych zasadach prewencji i bioasekuracji, które powinny bezwzględnie obowiązywać wszystkich rolników, hodowców i osoby pośredniczące w transporcie zwierząt i towarów:
- zwierzęta wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z wiadomego źródła i być zidentyfikowane,
- izolacja nowo zakupionych zwierząt przez minimum 14 dni,
- dezynfekcja sprzętu i pomieszczeń po każdym kontakcie ze zwierzętami,
- ograniczenie ruchu osób i pojazdów w gospodarstwie,
- stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków inwentarskich, ze środkiem dezynfekcyjnym działającym na wirusa pryszczycy,
- dokładne mycie i dezynfekcja rąk przed i po kontakcie ze zwierzętami, paszami lub ściółką oraz całkowita zmiana obuwia i ubrania,
- unikanie kontaktów zwierząt z zewnętrznymi osobnikami, także na pastwiskach.
W przypadku zaobserwowania u zwierząt objawów takich jak: ślinotok, podwyższona temperatura, kulawizna, zmiany na racicach i wymionach - należy natychmiast zgłosić to lekarzowi weterynarii, policji lub władzom gminnym i zatrzymać jakiekolwiek przemieszczanie się zwierząt, rzeczy i osób z gospodarstwa.