Pracowania powstała dzięki wsparciu z funduszy unijnych, na które dofinansowanie w wysokości ponad 274 tys. zł (wartość inwestycji 324 706,39 zł) pozyskała gmina Pawłowice. Projekt zakładał przebudowę sali lekcyjnej i fragmentu czytelni na potrzeby stworzenia pracowni instalacji i maszyn elektrycznych z zapleczem na materiały dydaktyczne, w której będą odbywać się zajęcia dla uczniów technikum elektrycznego oraz górnictwa podziemnego. Pracownia jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zakres rzeczowy projektu obejmował roboty remontowo-budowlane, instalacyjne i instalacji elektrycznej. W ramach projektu zakupiono wyposażenie umożliwiające naukę wykonywania instalacji elektrycznych w zasymulowanej instalacji wyświetlonej na projektorze krótkoogniskowym na ściance edukacyjnej. W ramach promocji ekologicznych systemów elektrotechnicznych zakupiono również zestaw dydaktyczny do fotowoltaiki, dzięki czemu uczniowie będą mogli również uzyskać kompetencje do instalacji odnawialnych źródeł energii OZE.
Klasy techniczne działające w pawłowickim ZSO ściśle współpracują z dużymi firmami, które sprawują patronat nad poszczególnymi kierunkami: Jastrzębską Spółką Węglową S.A., firmą logistyczną JAS-FBG S.A. i specjalistami w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji, poszerzającą swój zakres o technologie OZE – firmą JBG-2 Sp. z o.o. Nowa pracowania z pewnością ułatwi uczniom nabycie poszukiwanych na rynku pracy zawodowych kompetencji.
W spotkaniu zorganizowanym w nowej pracowni uczestniczyli nie tylko zaproszeni goście, ale również nauczyciele i uczniowie, którzy prezentowali i objaśniali zasady działania poszczególnych stanowisk i urządzeń.
Galeria zdjęć: fotografie stanowisk i urządzeń elektrycznych
Tytuł projektu: Przebudowa i wyposażenie pracowni zawodowej instalacji i maszyn elektrycznych w ZSO Pawłowice.
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)