2004
Bank Spółdzielczy w Pawłowicach
Historia Banku sięga 1907 r., kiedy to funkcjonowała "Kasa Oszczędności i Pożyczek", przemianowana w 1929 r. Na Kasę Stefczyka". Po II Wojnie Światowej Bank wznowił działalność w 1946 r. Jako "Kasa Spółdzielcza", a w 1962 r. Przemianowana na Spółdzielnię Oszczędnościowo-Pożyczkową "SOP". Następne lata to przemiany społeczno-polityczne, które miały wpływ również na bankowość. Obecny Bank Spółdzielczy przetrwał te zmiany i jest bankiem silnym pod względem osiąganych wyników i kapitałów. Obsługuje głównie mieszkańców Gminy Pawłowice w zakresie rozrachunków międzynarodowych, prowadzi ponad 6 tysięcy bankowych i kredytowych klientów indywidualnych jak i wiele małych i średnich firm. Wśród strategicznych klientów jest również Urząd Gminy. Kapitały własne Banku wynoszą ponad 4 mln zł. Dążąc do poszerzenia kręgu odbiorców swoich usług uruchomił dwa punkty kasowe: na Osiedlu w Pawłowicach i w sołectwie Pielgrzymowice, zainstalowano dwa bankomaty. Bank posiada typowo lokalny charakter, którego współwłaścicielami są mieszkańcy gminy. Corocznie osiągane zyski pozwalają na wspieranie inicjatyw w środowisku naszej gminy, udzielanie dotacji dla organizacji społecznych, klubów sportowych, drużyn Osp oraz dofinansowanie szkół.
Ks. Roman Kempny
Urodził się 31.12.1954 r. Dzieciństwo spędził w Pielgrzymowicach, po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu, a następnie w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia Kapłańskie otrzymał 3.04.1980 r. a już 7.05.1980 r. został wikariuszem w Michałkowicach. W swej pracy duszpasterskiej wiele uwagi poświęcał młodzieży, był wspaniałym organizatorem, pozyskiwał zaufanie młodzieży. W 1987 r. wyjechał na stypendium do Rzymu, gdzie przebywał do 1993 r. zbierając materiały do pracy licencjackiej, uczył się języków opiekował się polskimi emigrantami przebywającymi w Rzymie, pomagał grupom polskim w staraniach o udział w papieskiej audiencji. We wrześniu 1994 r. wrócił do kraju, został mianowany sekretarzem Arcybiskupa Katowickiego. Pełnił wiele funkcji w Archidiecezji, prowadził audycje radiowe i telewizyjne o charakterze religijnym, imponował wszystkim naturalnym kontaktem z mediami, 2 marca 2000 roku został mianowany kapelanem Jego Świętobliwości. Pracował jako asystent kościelny w redakcji „Gościa Niedzielnego”. Mimo tak licznych obowiązków znajdował czas, by odwiedzać rodzinne Pielgrzymowice czy tez Pawłowice. Szczycił swą obecnością wiele uroczystości gminnych, odprawiając msze święte, wygłaszając homilie. Ksiądz Prałat Roman Kempny zmarł nagle 2 marca 2002 r. w Katowicach.
Stanisław Goszyc
Urodził się w Pniówku w 1926 r. - syn powstańca śląskiego, działacza plebiscytowego. Atmosfera rodzinnego domu, patriotyzm i zaangażowanie społeczne ojca miało decydujący wpływ na młodzieńcze, a po 1945 r. także na dalsze lata życia i działalność społeczną. W 1943 r. po zamordowaniu przez gestapo ojca i brata – trafił wraz z matką, siostrami i braćmi do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po wyzwoleniu rozpoczął pracę na kolei, był między innymi naczelnikiem stacji Pawłowice Śląskie, przepracował 38 lat. Będąc na emeryturze poświecił się pracy społecznej, nie tylko dla sołectwa Pniówek. W 1981 r. został wybrany sołtysem Pniówka i funkcje tą pełnił nieprzerwanie do 2003 r. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu sołtysa, oraz w wyniku przeprowadzonego referendum – 1993 roku sołectwo po 13 latach przynależności do miasta Jastrzębie-Zdrój powróciło w granice gminy Pawłowice. Sołtys S. Goszyc był inicjatorem budowy sieci gazowej, telefonicznej, budowy dróg i chodników, oświetlenia. Dużą aktywność wykazał w działaniach przy budowie Domu Ludowego, który stał się dla mieszkańców miejscem spotkań i centrum życia społecznego i kulturalnego, był kilka lat jego administratorem. Zainicjował w 1995 r, organizowanie cyklicznych spotkań z seniorami i osobami niepełnosprawnymi z Pniówka, a także „majówki” dla wszystkich mieszkańców. W swych działaniach dążył do minimalizacji oddziaływania szkód górniczych, uzyskiwania remontów i napraw oraz odszkodowań ze strony Kopalni Pniówek.