2005
Alfred Gumola
Urodził się 17.04.1914 r. w Bąkowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej i gimnazjum studiował w Seminarium Nauczycielskim w Pszczynie. W 1935 r. Podjął pracę nauczyciela w szkołach podstawowych w Pielgrzymowicach i Golasowicach, ucząc jednocześnie w polskiej szkole ewangelickiej I stopnia i polskiej szkole powszechnej III stopnia. Wychowany w duchu tolerancji godził pracę w tych trudnych czasach w obu placówkach. Kiedy zbliżała się wojna w 1939 roku otrzymał polecenie, by spalić wszystkie polskiej dokumenty znajdujące się w Szkole w Pielgrzymowicach, a wśród nich Kronikę Szkoły, której autorem był Karol Miarka. W tej kronice znajdowały się zapisy o przebiegu plebiscytu oraz wiele nazwisk związanych z przywracanie polskości na terenach śląskich, głównie obecnej gminy Pawłowice. Alfred Gumowa ukrył Kronikę Karola Miarki przed zniszczeniem w bezpiecznym miejscu, które ujawnił dopiero po wojnie. W czasie wojny losy rzucały P. Gumolę w różne miejsca Europy, ale po jej zakończeniu – w 1945 r. Powrócił do Pielgrzymowic by zorganizować szkołę w dawnym pałacyku Reizensteinów. W szkole tej uczył do 1972 roku, a po przejściu na emeryturę uczył jeszcze w Szkole Przysposobienia Rolniczego, był bibliotekarzem w Bibliotece Gminnej, sekretarzem w Kółku Rolniczym, radnym Gminnej Rady Narodowej w Golasowicach. Dzięki heroicznemu czynowi ukrycia kroniki do dziś można czytać zapiski Karola Miarki – kronika obecnie znajduje się w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach.
Krystyna Twardzik
Urodziła się 24.10.1941 r. w Krzyżowicach, jest wzorem chrześcijańskiej postawy, skromności, otwartości do ludzi, tolerancji, społecznego zaangażowania. W 1979 r. Pani Krystyna została Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, funkcje tę pełniła 20 lat i w tym czasie zrobiła dla Krzyżowic więcej niż jakakolwiek inna osoba. Jest artystką i poetką, której teksty i piosenki znane są poza granicami gminy, nierzadko traktowane jako utwory nieznanego autora, prezentowane są na imprezach folklorystycznych i konkursach, Większość piosenek powstała z myślą o Zespole "Harmonia" założonym przez nią w 1980 r. Jej talent, wrażliwość i smak artystyczny odzwierciedlany jest również w twórczości teatralnej – jest autorką tekstów, inscenizacji ludowych, reżyserem i scenografem. Wszystkie teksty o miłości ojczyzny, swojej wsi, uczuciach, pracy rolnika – zostały napisane dla zespołu Harmonia, przez ten zespół śpiewane i zagrane z okazji różnych uroczystości i imprez. W 995 r. W Krzyżowicach wystawiona została przez Harmonię "Szopka Bożonarodzeniowa" Krystyny Twardzik sfilmowana przez Telewizję Polską, a w 2000 r. Występy Harmonii zostały wykorzystane przez TVN Kraków. Twórczość P. Krystyny prezentowana jest przez zespół na wielu festiwalach i konkursach, na których Krystyna Twardzik wspierała budowę Domu Ludowego i wiele innych inicjatyw lokalnych, nie tylko czynami, ale również materialnie.
Florian Wowra
Urodził się 22 marca 1958 r. I całe życie spędził w Warszowicach, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej i prowadził swą działalność społeczną. Całe swoje życie był związany z pożarnictwem, gdyż dziadek – Jan Wowra był współzałożycielem OSP Warszowice, a ojciec Leon czynnym działaczem straży. Mając zaledwie 22 lata, w 1980 roku został wybrany Naczelnikiem Straży. Był to też początek dobrej działalności Osp. Część Zarządu Straży włączyła się do społecznego komitetu budowy sali Domu Strażaka, którą rozpoczęto w 1982 r. Pod kierownictwem Floriana Wowry, a zakończono w ciągu 2 lat. Był działaczem samorządowym, pełnił funkcję Prezesa Ludowego Zespołu Sportowego, był zawodnikiem z kilkunastoletnim stażem. Również w 1994 r. Został wybrany Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej, funkcję tę pełnił 10 lat. Wielki społecznik w życiu swej miejscowości i Gminy. Zmarł nagle 27 maja 2004 roku.