2013
Spółdzielnia Mieszkaniowa Pawłowice
Powstała w 2008 roku. Swym zasięgiem obejmuje 32 budynki wielorodzinne, które zamieszkuje blisko 5,5 tysiąca osób. Pierwsze bloki powstały w latach 80., wybudowane przez Kopalnię Węgla Kamiennego „Pniówek” (niegdyś XXX-lecia). W latach 90. zasoby mieszkaniowe w Pawłowicach trafiły do Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim. Po wieloletnich staraniach, 25 kwietnia 2008 roku uzyskała osobowość prawną. W skład pierwszej Rady Nadzorczej weszli: Szczepan Martynowski – przewodniczący, Zdzisław Byczek – zastępca przewodniczącego, Władysław Góra – sekretarz, Janusz Miziera – członek, Artur Jarema – członek. Utworzenie i zarządzanie Spółdzielnią powierzono prezes Annie Dąbrowskiej. Pięć lat samodzielności wystarczyło, aby Spółdzielnia Mieszkaniowa Pawłowice znalazła się w czołówce najlepszych spółdzielni w Polsce. Nowoczesny system zarządzania, gospodarność, dobre wyniki finansowe i remonty budynków zostały docenione przez Ogólnopolski Ruch Spółdzielczości Mieszkaniowej. W 2010 r. pawłowicka spółdzielnia otrzymała wyróżnienie w Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych za sprawność organizacyjną, efektywność ekonomiczną i stworzenie środowiska przyjaznego mieszkańcom. W 2012 r. w ogólnopolskim rankingu nagrodzono wzorową jakość gospodarowania majątkiem członków spółdzielni. Rok później spółdzielnia otrzymała nominację do Symbolu Polskiej Spółdzielczości 2013. W tym samym roku Redakcja Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma” za dynamiczny rozwój przyznała spółdzielni tytuł „Geparda Biznesu”. Spółdzielnia Mieszkaniowa Pawłowice to zespół kompetentnych i doświadczonych pracowników oraz działaczy społecznych, którzy systematycznie podnoszą standard infrastruktury osiedlowej, aby w jak najlepszy sposób zaspokoić potrzeby bytowo-socjalne mieszkańców.
Doktor Wiesław Oskroba
Ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Od lipca 1983 r. pracuje w ośrodku zdrowia w Golasowicach, świętując w tym roku trzydziestolecie swojej pracy w tej placówce. Jako specjalista II stopnia w zakresie pediatrii potrafi zjednać sobie małych pacjentów i nawiązać z nimi kontakt, by skutecznie pokierować ich leczeniem. Niejednokrotnie z własnej inicjatywy odwiedza dzieci będące w trakcie leczenia w swoich domach. Pacjentami doktora są nie tylko mieszkańcy gminy Pawłowice, ale również przyjezdni z Jastrzębia-Zdroju,Studzionki, Strumienia, Zbytkowa, Zebrzydowic, a nawet Bielska-Białej. Wiesław Oskroba leczy już trzecie pokolenie swoich pacjentów nieustannie darząc ich szacunkiem i troską.
W 2001 r. w Golasowicach powstał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej spółka cywilna, zarządzany przez wspólników dr Wiesława Oskrobę i dr Piotra Tomalę. W tym czasie placówka, jako jedyna tego typu przychodnia, zyskała nowoczesny sprzęt, m. in. do przeprowadzania badań EKG z opisem, laser, lampę solux i kwarcową. W zarządzanej przez Laureata przychodni pacjenci mogą skorzystać z porad lekarskich od 8.00 do 18.00. Na miejscu można wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Wyniki z badań przeprowadzanych we współpracy z laboratorium z Bielska-Białej pacjenci również odbierają w Golasowicach. Do dyspozycji chorych są zabiegi fizykoterapii: interdynamiki i jonoforezy. W trosce o małych pacjentów w ośrodku powstała specjalna poczekalnia wyposażona w gry i zabawki. Kierowana przez Laureata placówka zdrowotna świadczy usługi w ramach kontraktu ze Śląskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia i otacza opieką prawie 4400 pacjentów. Doktor Wiesław Oskroba za długoletnią prace został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi w Służbie Zdrowia.
Jerzy Pisarek
Będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej, wyróżniał się wrażliwością na krzywdę innych, wzorowym zachowaniem, dobrymi ocenami i aktywnością sportową. Po zdaniu matury w liceum ogólnokształcącym w Żorach, rozpoczął działalność spoleczną z młodzieżą Krzyżowic. Organizował zabawy, wycieczki i różnorodne działania w miejscowym klubie, ale przede wszystkim potrafił zmobilizować ludzi do pomocy innym. Działał na rzecz rolników, którzy np. z powodu choroby nie byliby w stanie na czas zakończyć robót polowych. Swoją bezinteresowną chęcią niesienia pomocy zarażał młodzież, z którą organizował zbiory buraków i ziemniaków. Po ukończeniu Politechniki Śląskiej w Gliwicach rozpoczął prace w KWK „Borynia”, ale nie porzucił społecznej aktywności. W 1984 r. został przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Domu Ludowego w Krzyżowicach. Budowa trwała od 1985 do 1988 roku i w tym okresie wymagała największego zaangażowania Laureata. Równocześnie został członkiem Rady Sołeckiej i pozostał nim do 2013 roku, przez dwie kadencje pełniąc funkcję przewodniczącego. Jerzy Pisarek spełniał się również zawodowo. W 1990 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora KWK „Borynia”. Od 1994 roku pracował w Zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. często mając okazję współpracować bezpośrednio z samorządem gminy Pawłowice przy przekazywaniu majątku JSW S.A, np. „Pól Warszowickich”, osiedla mieszkaniowego, ośrodka zdrowia czy oczyszczalni ścieków na rzecz gminy i jej mieszkańców.
Od lewej stoją: Jerzy Pisarek, Anna Dąbrowska Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Pawłowice, dr Wiesław Oskroba.